Winter Slim-down week 5

Beginning week 5 of my winter slim-down diet. I have good news…and bad news.

The good news is: I’m much happier 🙂 The bad news? Well, I wussed out on the intermittent fasting after 2 weeks and managed to gain back 1 kg (approx 2 lbs) of the weight. Honestly, not a major setback.

At the risk of sounding like one of those self-justifying dieters who changes the rules mid-game, I’m, well…changing the rules mid-game. ;P

In all my years of eating healthy and occasional dieting, I have noticed one glaring inequality. That inequality is economics. For some unexplained reason, healthy eating seems to cost more. I’m not talking about anything like restaurants. Merely on the market level. Atkins diet, cost a small fortune and weight was regained afterwords. Paleo is very particular and the fasting requires that you give your body all the nutrients it needs when you can eat. So… tons of vegs. It seems totally backwards to me that the raw ingredients, cost as much or more than the ready meal itself. Wheat, eggs & butter cost more than the equivalent amount of processed dried spaghetti…even though the spaghetti company has to pay for logistical and marketing services, as well as manufacturing staff and warehousing. How is this possible? I’ve noticed that I’m spending a fortune on fruits and vegs for smoothies, that juicing seems to waste a ton of the healthy bits and protein bars are packed with chemicals. Since this is supposed to be a lifestyle change and not just a momentary diet, I’ve decided to try to keep it realistic.

So here’s the plan: For this upcoming week (and hopefully easily continued thereafter) I will make reasonable purchases at the food market. I’ve heard that 400 calories of fruits, vegs and leafy stuff will fill an average stomach completely. I plan to stick to the fresh healthy stuff and purchase / eat a reasonable amount at a reasonable price and not let any of it waste away in the refrigerator. I will cut back on processed foodstuffs and attempt (This will be a ssssslloooowwww learning process) to learn how to make my own pastas and baked goods from scratch as opposed to purchasing at the market. (Yes, this will be blogged about….we can laugh together). So this weeks experiments are to see if it is reasonable to expect a person with modest means (such as myself) to manage a dietary lifestyle change without spending their savings on specialty foodstuffs.And also to see if yours truly can start baking without making anyone ill 😉 Wish me luck!

Thank you for reading & I look forward to your feedback!

-mliae

Advertisements

4 Comments Add yours

  1. I know what you mean. I get discouraged on buy healthy because of the prices of everything. I can tell you that you are going to love baking things from scratch. I do it all the time, and you can tweak things to your liking.

    Like

    1. mliae says:

      Super, Thanks! Excited to get started.
      Why oh why healthy option are so costly. Where’s a documentary when you need one?

      Like

  2. Awesome read, thanks for sharing. I totally know what you mean, glad to hear you’re so determined to succeed girl, you’ve got this keep up the great work. One the other hand, I do concur eating healthy costs a fortune!

    Like

  3. kritich4 says:

    Best of luck girl! Do check out my blog! I can so totally relate to you, you know.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s